Strona głowna » Aktualności » Biblioteka z plusem

Biblioteka z plusem

Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzówku zakwalifikowała się do udziału w Programie Wieloletnim Kultura+ Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek”

Biblioteka PlusProgram Wieloletni Kultura+ jest uchwalonym przez Radę Ministrów wieloletnim programem rządowym na lata 2011-2015. W ramach programu zdefiniowano Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”. W ramach priorytetu corocznie będą ogłaszane nabory wniosków na zadania związane z budową, remontem, rozbudową, przebudową infrastruktury bibliotecznej oraz wyposażeniem bibliotek.

Wniosek GBP w Zakrzówku: „Rozszerzenie działalności Gminnej Biblioteki w Zakrzówku poprzez jej wyposażenie” jest jednym z 14 wniosków z województwa lubelskiego i 74 z całej Polski, które uzyskały pozytywną opinię operatora projektu – Instytutu Książki w Krakowie. Zakrzowiecka biblioteka otrzymała dofinansowanie w kwocie 116317,00 zł. Środki te zostaną poznaczone na poszerzenie oferty oraz zakup wyposażenia biblioteki. Głównymi celami, które przyświecają wyposażeniu budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzówku jest: zwiększenie dostępności do infrastruktury bibliotecznej, poszerzenie usług skierowanych do najmłodszych czytelników, otwarcie na współpracę i potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych, podniesienie standardu usług bibliotecznych zgodnie z wymaganiami Certyfikatu Biblioteka+.

Nowa oferta, którą Biblioteka chce skierować do dzieci i i młodzieży jest w dużej mierze związana z utworzeniem pracowni komputerowej z 3 nowymi stanowiskami i dostępem do urządzenia wielofunkcyjnego.

Dzięki pracowni dzieci będą mogły efektywniej przygotowywać się na lekcje, ale też przygotowywać gazetki szkolne dotyczące różnych uroczystości. Biblioteka będzie mogła prowadzić warsztaty dziennikarskie dla najmłodszych, które nauczą dzieci i młodzież wykorzystania zarówno materiałów dostępnych w bibliotece (książki, publikacje, czasopisma) jak i informacji dostępnych w Internecie. Prace wyróżniające się będą mogły być umieszczane nie tylko w gazetce szkolnej czy na tablicy, ale również będą mogły być publikowane w lokalnej gazetce „Wieści Zakrzowieckie”.

 Nową ofertą skierowaną do dzieci i młodzieży będą konkursy związane z regionem jego bogatą kulturą, tradycjami i związaną z regionem literaturą. Biblioteka swoją ofertę skieruje również do najmłodszych: w odpowiednio przystosowanym kąciku malucha będą prowadzone działania animacyjne dla dzieci, które obejmą różnorodne imprezy czytelnicze, a ich celem będzie rozwój intelektualny i emocjonalny najmłodszych oraz edukacja kulturalna, szczególnie czytelnicza.

Chcemy, żeby biblioteka poszerzyła swoją działalność, żeby przyciągała coraz więcej mieszkańców całej gminy, jednoczyła pokolenia. Mamy nadzieję upowszechniać i propagować czytelnictwo, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Ma to być miejsce spotkań lokalnych twórców. Miejsce promocji kultury i turystyki naszego obszaru.

Gmina Zakrzówek ma bogate walory kulturowe i krajobrazowe. Biblioteka dzięki wyposażeniu będzie mogła prezentować wszystkie wydawnictwa związane z regionem oraz poszerzać wiedzę na temat historii, kultury, tradycji swojej „Małej Ojczyzny” wśród dzieci, młodzieży, jak i wszystkich mieszkańców oraz turystów, którzy odwiedzają gminę.

Dzięki zakupieniu „schodołaza” osoby niepełnosprawne będą mogły w pełni uczestniczyć we wszystkich nowych działaniach Biblioteki.

Ważnym działaniem będzie skierowanie oferty do najmłodszych czytelników oraz ich rodziców poprzez stworzenie „Miejsca przyjaznego dzieciom i rodzicom” poprzez to działanie chcemy pokazać, że nawet kilkumiesięczne dziecko może otrzymać kartę biblioteczną i zostać naszym czytelnikiem. Dzięki temu wpłyniemy na kształtowanie postaw czytelniczych u dzieci oraz uświadamiamy rodzicom, jak ważne jest głośne czytanie w prawidłowym rozwoju dziecka. Rodzice korzystający z biblioteki będą mogli bezpiecznie pozostawić dzieci, by w tym czasie móc swobodnie wybierać książki dla siebie bądź przejrzeć prasę i odpocząć w miejscu przygotowanym dla nich.

Loga_B+

Album o Gminie Zakrzówek

Album Gmina Zakrzówek – w dolinie Bystrzycy

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Godziny Pracy

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30

Kontakt

Gminna Biblioteka Publiczna
w Zakrzówku
ul. Żeromskiego 24 B
23-213 Zakrzówek
tel/fax: (81) 82-15-036
biblioteka@zakrzowek.gmina.pl
www.gbp.zakrzowek.gmina.pl

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast