Strona głowna » Aktualności » Noc bibliotek

Noc bibliotek

W sobotę 10 października 2020r. Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzówku wzięła udział w VI ogólnopolskiej akcji „NOC BIBLOTEK” pod hasłem „Klimat na czytanie”, aby w ten niekonwencjonalny sposób promować czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce otwarte i przyjazne, łączące ludzi, dla osób w każdym wieku oraz jako lokalne centrum żywej kultury i edukacji.

Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii naszej Biblioteki drogą on-line – na żywo. W godzinach od 16 do 18 byliśmy otwarci na wszystkich użytkowników. Spotkanie prowadziła dyrektor biblioteki – Ewa Janczarek.

Na początku przywitała wszystkich słuchaczy wierszem Władysława Bełzy „Ziemia rodzinna” z książki „Antologia poezji dla dzieci” Wydawnictwa IBIS oraz wierszem-hymnem Jacka Cygana „Klimat na czytanie”, opowiedziała kilka słów na temat klimatu, pogody, ogłosiła konkurs „Moje miejsce i klimat na czytanie”, przedstawiła ciekawe formy nauki poprzez zabawę – aplikacje na telefon. Pierwszą jest Earth Speakr – aplikacja pozwalająca nałożyć specjalny filtr i nagrać wiadomość w imieniu Ziemi – dzieci użyczają swój głos roślinom, zwierzętom, wodzie, a wiadomości można odsłuchać na stronie internetowej projektu. Kolejną aplikacją, która pozwala poznać świat roślin jest PlanetNet – aplikacja pozwalająca na identyfikację i poznanie roślin. Można w niej tworzyć wirtualne zielniki, albumy czy kolekcje flory z naszej okolicy. Kolejnym zasobem wiedzy jest portal Głosy Ptaków, który pozwala odsłuchać dźwięki kilkuset różnych ptaków. Dla najmłodszych poleca się Bajkowy Podcast Wojciecha Strózika oraz playlistę Słuchamy z dziećmi, dla młodzieży i dorosłych Radio Antropocenu, z reportażami dźwiękowymi o wpływie człowieka na zmianę klimatu w różnych zakątkach świata.

W czasie przygotowań do Nocy Bibliotek w bibliotece powstała „Biblioteczka Klimatyczna” z literaturą związaną z troską o Ziemię, zwierzęta i rośliny, poszerzającą wiedzę o klimacie, dla czytelników w różnym wieku: dla dzieci najmłodszych (niemowlaków), dzieci starszych, młodzieży i dorosłych.

Wśród pozycji dla najmłodszych poleca się: „Zwierzęta” z serii Moje pierwsze książeczki; „Zwierzęta i ich dzieci”, „Leśne zwierzęta” pod redakcją Aleksandry Michałowskiej, Wydawnictwa Siedmioróg; „W trawie jest ciekawie”, „Co biedronka wie o ogonkach” Wiesława Drabika, Wydawnictwa Skrzat; „Zwierzęta i zwierzątka” Zbigniewa Dmitrocy, Wydawnictwa Egmont Polska sp. z o.o.

Dla dzieci starszych GBP w Zakrzówku proponuje serię „Poznaję świat i kropka!” oraz „Leśne skrzaty walczą ze smogiem” Rafała Klimczaka, „A kto to? Motyl” Joanny Liszewskiej, „Poznaję morze” tł. Jolanty Mazerant-Jabiry, „100 pytań i odpowiedzi. Pogoda” Dicka File, „100 pytań i odpowiedzi. Morza i oceany” Laury Wade, „O wielorybach i delfinach” Christiany Gunzi, „Nela. Afrykańska przygoda”, „Ratujmy naszą planetę” tł. Elżbiety Strózik, „Atlas wielkich zagrożeń” Michela Barniera.

Młodzież może zapoznać się m.in. z „Tajemnicą deszczowej nocy” Krzysztofa Petka, „Ludzie jak wiatr” Krystyny Siesickiej.

Wśród pozycji dla dorosłych wymienia się dzieła literatury pięknej: „Siedlisko gorących serc” Romy J. Fiszer, „Kobieta, którą porwał wiatr” Clausa Stephani, „Królowa deszczu” Katherine Scholes, „Powiew ciepłego wiatru” Edyty Świętek, „Krew na śniegu” Jo Nesbø, „Prom” Remigiusza Mroza oraz publikacje popularnonaukowe: „Proekologiczne źródła energii odnawialnej” W.M. Lewandowskiego, „Klimat i człowiek” Ch.-D. Schönwiese., „Ziemia. Atlas zarządzania planetą” pod redakcją Normana Myersa, „Oceany świata” (praca zbiorowa), „Planeta Ziemia” Wydawnictwa Zielona Sowa.

Dla miłośników ciekawostek przygotowano kilka nurtujących pytań, na które nawet dorośli mogli nie znać odpowiedzi. Wykorzystano w tym celu książkę „Księga 1000 dziecięcych pytań” Nikolausa Lenza, Wydawnictwa Interart.
„Ile mierzą najniższe drzewa?”, „Czy istnieją ssaki, które nigdy nie śpią?”, „Czy skorupki jaj są wodoszczelne?”, „Co jest przysmakiem dla wiewiórek?”, „Dlaczego kociąt nie należy karmić krowim mlekiem?, „Dlaczego pasące się krowy patrzą często w tym samym kierunku?, „Jak szybko kret ryje w ziemi?”, „Czy psy rozpoznają kolory?”, „Dlaczego dżdżownice wychodzą z norek podczas deszczu?”. To niektóre z pytań i odpowiedzi, które zadano na podstawie książki.

Kolejnym punktem było czytanie fragmentów książek. Dla najmłodszych dzieci przeczytano tekst książki „Odważny tygrysek”, Grupy Wydawniczej Foksal. Każdy przeczytany fragment książki Rafała Klimczaka „Leśne skrzaty ratują przyjaciół”, „Leśne skrzaty pomagają zwierzętom” „Poznaję świat i kropka! O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci”, „Poznaję świat i kropka! Skąd się biorą pory roku? Gdzie słoneczko jest po zmroku?” Wydawnictwa Skrzat kończył się ciekawostką.

Ostatnim punktem spotkania były warsztaty florystyczne pt. „Dary jesieni”. Wykorzystując dynię, zebrane kolorowe liście, pięknie przebarwione kwiaty astrów, tzw. „marcinków”, wrzosów, rozchodników, róż, puchate kwiatostany nawłoci, zielono wijące się pędy bluszczu wykonano bukiet w dyni. Tym sposobem zatrzymano na chwilę jesień w dekoracjach./ bibliotece. Uczestnicy spotkania mieli również okazję zobaczyć jak można wykorzystać we florystycznych kompozycjach świece, liście dębów, owoce kasztanowca czy leszczyny, umieszczone w szklanych wazonach, wprowadzając tym samym nostalgiczny nastrój jesiennego wieczoru.

Dla chętnych udostępniony został film dla dzieci do domowej prelekcji pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy”. Tym spotkanie zakończono.

Jak się okazało oglądało nas 318 osób.
Mamy nadzieję, że nie będzie to tylko jednorazowa akcja i następną zrealizujemy w 2021roku.

Wnętrze biblioteki. Na stoliku Biblioteczka klimatyczna i książki Wnętrze biblioteki. Na stoliku Biblioteczka klimatyczna i książki Wnętrze biblioteki. Przy stoliku siedzi dyrektor biblioteki. Prowadzi spotkanie on-line Wnętrze biblioteki. Na stoliku jesienny bukiet zrobiony na warsztatach Wnętrze biblioteki. Na stoliku dekoracja jesienna zrobiona na warsztatach Wnętrze biblioteki. Na stoliku dekoracja jesienna zrobiona na warsztatach

Album o Gminie Zakrzówek

Album Gmina Zakrzówek – w dolinie Bystrzycy

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Godziny Pracy

Poniedziałek 7:30 - 15:30
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 15:30

Kontakt

Gminna Biblioteka Publiczna
w Zakrzówku
ul. Żeromskiego 24 B
23-213 Zakrzówek
tel/fax: (81) 82-15-036
biblioteka@zakrzowek.gmina.pl
www.gbp.zakrzowek.gmina.pl

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast