Strona głowna » Wieści Zakrzowieckie

Wieści Zakrzowieckie

Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzówku od 2002 roku redagowała i wydawała gazetę lokalną pod tytułem „Wieści Zakrzowieckie”. Dla naszych czytelników byliśmy źródłem informacji o wydarzeniach gospodarczych, społecznych, historycznych, kulturalnych w gminie. Do tej pory zostało wydane 36 numerów, każdy w nakładzie 1000 egzemplarzy.

Wieści Zakrzowieckie

Gazeta „Wieści Zakrzowieckie” przyjęła się w środowisku i spełnia swoje zadanie. Ciągły kontakt z czytelnikiem sprawiał, że pismo było żywe i otwarte, tworzone z myślą o mieszkańcach.

Na łamach pisma prezentowaliśmy zagadnienia współczesnego życia, ale także przybliżaliśmy historię naszej „Małej Ojczyzny”. Skupialiśmy w swoich szeregach ludzi gotowych do twórczego działania na rzecz środowiska. „Mała Ojczyzna” to świat, w którym żyjemy na co dzień, to najbliższy krajobraz i wszystko co jest wokół obecne: przyroda, ludzie i stworzona przez nich kultura. „Małe Ojczyzny” trwają, gdy upadają państwa. Są zawsze na swoim, niezmiennym miejscu. Dotkliwie odczuwamy ich brak gdy je opuścimy. Stale są obecne we wspomnieniach i marzeniach o powrocie. Czyniliśmy wszystko, aby ocalić od zapomnienia przeszłość i tradycję gminy Zakrzówek, która obecna jest w pamięci ludzi i zachowanych dokumentach, we wszystkim, co stworzyli i zbudowali nasi przodkowie. Także i to, co dzieje się na naszych oczach.

Ostatnie lata zapisują się w życiu mieszkańców Zakrzówka ważnymi jubileuszami i rocznicami, które kończą i zamykają minione etapy dziejów lokalnej społeczności, a zarazem rozpoczynają niezapełnione jeszcze, nowe, nieznane karty nadchodzącej rzeczywistości. Akcentowaliśmy te wydarzenia na łamach prasy. W kolejnych numerach gazety przybliżaliśmy i przypominaliśmy o nieżyjących, znanych postaciach zasłużonych dla Zakrzówka i regionu.

W skład zespołu redakcyjnego wchodzili również młodzi, pełni zapału „debiutanci” dający nadzieję i perspektywę dynamicznej aktywności wydawniczej. Zachęcamy wszystkich, którzy posiadają ciekawe materiały dotyczące ziemi zakrzowieckiej do współpracy w redagowaniu pisma.

Zawartość treściowa i struktura wewnętrzna „Wieści Zakrzowieckich” była uwarunkowana nadsyłanymi na bieżąco tekstami. Formuła ostateczna, była modyfikowana w miarę gromadzenia kolejnych, ciekawych materiałów. Zależało nam na pozyskiwaniu nowych ludzi z inwencją i zapałem pisarskim, gotowych poświęcić swój czas i talent na rzecz propagowania wiedzy o Zakrzówku, a szerzej o całej ziemi zakrzowieckiej.

Od marca 2012 roku redakcję Wieści Zakrzowieckich przejął Gminny Dom Kultury w Zakrzówku.

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast